Oglas

Trideset tri godine od tragedije u Vitezu: Sjećanje na osmero ubijene djece ne blijedi

author
N1 BiH
10. jun. 2026. 17:00
1686377706-djeca-pogibija-vitez.format-webp.width-1200
Marija Augustinović/RSE

Na današnji dan prije 33 godine, 10. juna 1993. godine, granata koja je, prema navodima Tužilaštva Bosne i Hercegovine, ispaljena s položaja Armije Republike Bosne i Hercegovine tokom sukoba s jedinicama HVO-a pogodila je dječije igralište u viteškom naselju Podgradina i usmrtila osmero djece. Tragedija je ostala upamćena kao jedan od najtežih zločina nad civilima tokom rata u srednjoj Bosni.

Oglas

Tragedija se dogodila oko 20:45 sati dok se grupa djece igrala na igralištu. Prema svjedočenjima porodica i mještana, tog dana na području Viteza vladalo je relativno zatišje, zbog čega su roditelji djeci dopustili izlazak na otvoreno.

Eksplozija granate prekinula je dječiju igru. Petoro djece poginulo je na mjestu, dok je troje preminulo od zadobijenih povreda u bolnici. Više djece je ranjeno.

U napadu su život izgubili Augustina Grebenar (9), Velimir Grebenar (12), Milan Garić (12), Sanja Garić (18), Dragan Ramljak (15), Draženko Čečura (15), Sanja Križanović (15) i Boris Antičević (10).

U vrijeme tragedije na području srednje Bosne vođeni su žestoki sukobi između Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Armije Republike Bosne i Hercegovine. Vitez je bio jedan od gradova podijeljenih ratnim linijama, a civili su svakodnevno živjeli pod prijetnjom granatiranja.

Na mjestu stradanja danas se nalazi spomen-obilježje „Osmica“, podignuto u znak sjećanja na ubijenu djecu. Porodice žrtava, prijatelji i građani svake godine okupljaju se kako bi odali počast stradalima i podsjetili na događaj koji je obilježio rat u Lašvanskoj dolini.

Godinama nakon tragedije niko nije odgovarao za smrt djece. Porodice žrtava i predstavnici udruženja upozoravali su da pravosuđe nije ponudilo odgovore na pitanja o odgovornosti za granatiranje igrališta.

Pomak u predmetu uslijedio je tek krajem 2025. godine, kada je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv bivših komandanata Armije BiH Mensuda Kelešture i Hazima Jašarevića. Optužnica ih tereti za učešće u artiljerijskom napadu na civilne objekte u Vitezu, uključujući i granatiranje dječijeg igrališta u kojem je ubijeno osmero djece.

Sudski postupak je u toku, a optuženi se smatraju nevinim dok njihova eventualna krivica ne bude dokazana pravosnažnom presudom.

Ubistvo osmero djece u Vitezu ostalo je jedan od najpotresnijih simbola stradanja civila tokom rata u Bosni i Hercegovini. Trideset tri godine poslije, imena stradalih i dalje se čitaju na komemoracijama, kao podsjetnik na tragediju koja se dogodila na mjestu koje je trebalo biti prostor igre, a ne ratnog stradanja.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama